26 Haziran 2013 Çarşamba

3 Sevil Atasoy - Yeraltındaki Melekler Yerüstündeki ŞeytanlarAdli Tıp ve suç-bilim uzmanı Sevil Atasoy’u çoğumuz Kanıt dizisi aracılığı ile tanımış olsa da vakti zamanında öyle olaylardan adından bahsedildi ki, günümüzde halen hazırladığı rapor konusunda yanlı yapıldığı düşünülmektedir. Olaydan bahsetmeyeceğim ama hatırlatmak babında 9 Temmuz 1998 Mısır Çarşısı/Pınar Selek olarak bakabilirsiniz.

Yeraltındaki Melekler, Yerüstündeki Şeytanlar diğer bir deyişle insan nasıl şeytanlaşır? Şeytan, melek kılığına nasıl girer? Sorularına cevap alabileceğiniz bir kitap olmuş. Bunların yanı sıra sizleri merak ettirecek öyle konulara değinmiş ki adeta okudukça etkisinde kalabilirsiniz. Ve eminim ki her kesime hitap edeceği olayları kalem almış.Polisiye-gerilim severlerin yanı sıra Turgut Özal’ın ölüm sebebini ayrıntılarıyla karşılaşacaksınız. Polonyum, Sodyum, Kadmiyum, Amerikyum, DDT’lerin ne demek olduğunu ve Özal’ı zehirleyen ilaç bunlardan biri mi? sorusuna yanıt alırken bunca zaman sonra naaşının neden çürümediğini de anlayacaksınız. Katıldığı bir programda Turgut Özal için bu sorunun üzerinde durulmasından ötürü ‘değil 19, 119 yıl sonra da açılsaydı bozulmamış olabilirdi. Asıl ilginç olan bedeni konuşmak istiyor.’ Sözleriyle çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Kitaba dönersek oldukça detaylı ve kaynaklarıyla bize sunmuş.

Bir diğer ölüm ise Michael Jackson. Nasıl öldürüldüğünün yanı sıra çocukluğundan son ana kadar fiziki değişiklerinde sebeplerine yer vermiş. Ayrıca başka bir paylaştığı olay döngüsünde bahsettiği parafilik infantilizmle de Michael’e gönderme yaptığına tanık olacaksınız.


Benim gibi Dexter hayranı olanlar için güzel bir bölüme de yer vermiş. Dizinin konseptine değinecek olursam Miami Metro Polis departmanında kan sıçrama analizi olarak çalışan Dexter Morgan, geceleri seri katile dönüşen bir karakteri canlandırmaktadır. İzledikçe bir katili nasıl sevebilirsiniz yanıtını alabilirsiniz. Kitapta da Dexter’lar, Dexter olmak isteyenler, Dexter’a ilham verenler, Dexter’i neden seviyoruz? Gibi başlıklar altında inceleme yapmış.

Bunların yanı sıra Sherlock Holmes, müneccimler, ensest mağdurları, hapishanede yıllarca masum yatan insanlar ve daha nice öykülerde mevcut. Son 75 sayfası ise Kanıt dizisi severler için ayrılmış bölüm. Oldukça güzel ve bir o kadarda merak uyandıran sorularınızın yanıtı olacaktır.


Okurken oldukça keyif aldım. Polisiye severler kaçırmasın derim. Ayrıca inceleme alanında da çok güzel yerlere değinmiş.

Akıllara kazınan ve klişeşmiş sözüyle size veda ediyorum.

Unutmayın, kusursuz cinayet yoktur!3 yorum :

 1. Siyah; asalet, beyaz; saf ve masumiyet. ne hoş kediler öyle, kitaptan çok kedicikler ilgimi çekti :) Aslında ilk Tv'de bir haber proğramın da duydum, ilginç ve bir o kadar da enteresan buldum. Yazarı şöyle söylemişti; bu kitap aslında kriminoloji açısından ne kadar önemli ise bir o kadar da sosyo politik olaylar açısından da önemli.
  Alacaklarımın arasında ilk sırayı aldı. Teşekkürler efendim.

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Paylaşım için teşekkür ederken çok merak ettiğim bir kadının kitabını okumak isterken yorumunu buldum. Şimdilik bunla idare ederim :) Ellerinize sağlık
  http://matmazeella.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.