18 Haziran 2013 Salı

8 Gezi Fihrist
fotoğraf kaynak

Söze nasıl başlayacağım bilmiyorum. Yazmayalı epey bir zaman geçmiş. Malumunuz gündemimiz gezi parkı konusunda söyleyeceklerim bu sayfaya yeter mi bilinmez.

Siyasetin kalbinin attığı yerde yaşadığım ve gördüklerim konusunda alfabetik sıralama yapmak istesem;

(A)K P: 16.06.2013 İstanbul/ Kazlıçeşme Miting ’in de R.T.E’nin konuşmasını dinlemeyen kalmamıştır sanırım. Size burada miting konuşmalarından bahsetmeyeceğim ama katılan kişilerin yorumlarını muhakkak bulup, izleyin derim. Bugün edepten, hayâdan bahseden kesim kalkıp Erdoğan’ın bilmem neresinin kılıyım diyen zihniyetlere verilecek en güzel yanıt; herkes layık olduğu yeri seçer!

(B)İBER GAZI: Türkiye tarihinde en keyif (!) verici madde olarak kayıtlara geçmiştir. Hem de bedavadır. Kimse demesin ki ben tatmadım! 7’den 70’e dilimizde bir mâni; Biberi bal eyledik, meydanları dar eyledik… Uyuşturucu tüccarlarına, kara parayı aklayanlara, rüşvetçilere ve saymakla bitmeyenlerin alayına şak şak geçip, yeter artık diyen halkın fenomeni olmuştur. Kimilerininse yer yer mizah zekalarına zirve yaptıran tescilli festival ürünüdür.

(C)HAPULLING: Çapuling de olur, Çapulcu da olur! Olurda olur yani. Niye olmasın ki? Bugün Türkiye Boşbakanı çıkıp diyor da yalan mı diyor (!) ? Hatta olayı evrensele taşırsak; Almanca: Chapullieren, Fransızca: Chapuller, İsponyalca: Chapullar, İtalyanca: Chapullare, Rusca: Chapulski, Yunanca: Chapuliki ya sizin ki? :)

(Ç) ARŞI: Size şu kadarını söyleyebilirim ki benim gibi doğuştan GS’li olup, ne olursa olsun asla takımımdan vazgeçmem diyen arkadaşım artık BJK’li olup, Çarşı taraftarı olmuştur. Öyle bir bütünlük sağladılar ki ezeli rakip GS ile FB’yi bir araya getirdiler. Yüzyıl geçse de aynı karede asla göremeyeceğimiz olaylara tanık olurken, bu denli taraftar, sporcu ruhu adına yaptıkları takdire şayandır.

(D)İRENİŞ: Başka ne olacaktı? Bir deyimle diriliş diyebilirim. Bunu yazınca sizin de aklınıza Tolstoy’un romanı geldi mi? Okuyanlar beni daha iyi anlayacaklardır. Konu bakımından aynı olmasa da bizim için kitap’ın epiloğu önemlidir. Eğer R.T.E ‘de vicdan olsaydı, bütün bunlara sebep olmazdı. Ayrıca başı çeken Twitter olsa da birçok sosyal ağlarda, pankartlarda, sokaklarda #diren ile başlayan birçok etikete konu olmuştur.

(E)HLİ MÜSLİM: Kendilerini bu şekilde tanımlayıp, Yaratılanı Yaradan’dan ötürü severlermiş! O zaman hiç çekinmeden sormak lazım. İzmirliler gavur, işçiler provokatör, eczacılar sahtekar, doktorlar tüccar, avukatlar zanlı, şehitler kelle, türbansız kadın perdesiz ev vs. vs.

(F)OSFORLU KEDİ GÖZÜ: An itibari ile Fosforlu Cevriye şarkısını çevirdim. Ayrıca boşuna fosforlu kedi gözü denmemiş. Tespiti kim yaptıysa kesin bu şarkıyı bilen er kişi ilan ediyorum. Necati Şaşmaz’ın acil acil değil de, çabuk çabuk sözünden esinlendiğinin kanıtıdır. Çünkü more; daha çabuk, daha ziyade, daha çok anlamlarına tekabül ediyor.

Taksim’de eylem var eylem var
Amaann polisde, biber gazı var
Gözlerinden bellidir polatım
Sende ki sevda kurtlar vadisi
Morede fosforlum, kedi gözlüm 
(G)EZİ PARKI: Serzenişlerinin dünyanın öbür ucuna ulaştığı mekandır. Yazılacak çok şey olsa da fotokopi yerine güzel bir fotoğrafla, vandalcılar (!)


fotoğraf kaynak

(H)ALK TV: Hakan Aygün’ün yayın yönetmenliği yaptığı kanaldır. Halkı’n sesi olma yolunda ilerlerken zamanında tüy dökme reklamları ile çileden çıkartırken, adamlar 16.06.2013’ü görmüşler ya la! Diyorum. :)

(İ)DRAR: Tayyip Erdoğan ve Hasan Kaçan’ın park sidik kokusundan geçilmiyor sözleri ile beyanat geçtiği konuşmalarıdır. Hayır, yani R.T.E’nin koku alma duyusuna diyecek sözde yok. Ne ara yanlarına gittin be adam! Ayrıca vakti zamanında Sivas esnafının tuvalet isyanını aklıma getirdi. O kadar gaz bombasına para harcanacağına iki tuvalet yapılsaydı nereye *ıçaçaklar konusu olmazdı. :)

(J)İNGLE: Necati Şaşmaz’a geri döndüm. Dinlemek isterseniz tıklayınız.

(K)IRMIZILI KIZ: Gezi parkının sembollerinden biri olan Ceyda Sungur, İtalya’da kürtaj hakkında görüşülmesi beklenen 8 kadın milletvekiline ilham olmuştur. Aynı zamanda şehir planlama-araştırma görevlisi biri olan Ceyda Sungur orada olmayacakta, bu işten anlamayanlar mı gelecek?

(L)İMON: Şebnem Sönmez, biber gazına karşı hazırlıklı geldiğini söyleyip elindeki limon dolu poşeti gösterdi. Limon göz çevresine sürüldüğünde biber gazının etkisini azaltıyor ve solunumu rahatlattığını dile getirmişti.

(M)EDYA: Her zamanki gibi hep destek, tam destek naralarıyla bütün medya bir olup, R.T.E.’nin arkasındaydılar. Tabii bu durum karşısında sessiz kalmayanlarda vardı… Eee sen, sırrını rüzgarlara fısıldarsan, ağaçlara söylediği için suçlayamazsın. (Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini)

(N)İHAT DOĞAN: Bir kerede kendine değil, bize bir iyilik yap! Dediğimde twitter’de artık hesabını kapattığını söyleyip, sevinmeme sebep olmuştu ki, daha dün akşam İ. Melih Gökçek’e 30 dakika da siyaset hayatını bitireceğim iddialarını savurmuştur.

(O)SMAN PAMUKOĞLU: Facebook paylaşım sayfasından sıkça taygaz resimlerin ötesine geçemeyen HAK ve Eşitlik Partisi (HEPAR) başkanı olup depar yapamayan yegane kişilerdendir.

(P)ROVOKE: Efendim o meydandakiler, bu ildekiler, şu parktakiler, derken facebook üzerinden canımı çok sıkan bir kare gördüm ki, burada yazıp farklı tartışmalara meyil vermek istemem.

(R)AKI: Alkol konusunda yalan yanlış bilgileri paylaşıp, örümcek beyinli halkın yyuuhh! Diye nidalarıyla yine insanları kandırıp, 16.06.2013’te yapmış olduğu mitingde diline pelesenk etmiş R.T.E konuşmalarındandır.

(S)OSYAL MEDYA: Cem Yılmaz’ın Fundamentals de söylediği gibi bilgisayar, hayatımıza internetin girmesiyle anlam kazanmıştır. Yazılı ve görsel medyada istediği gibi rant sağlayacaklarını düşünen sivri zekalıların ocağına incir ağacı dikmiştir.

(T)OMALI HİLMİ CADDESİ: Ankara’nın en meşhur caddelerinden biri olan Tunalı’nın yeni adıdır.

(U)LAŞIM: Geçtiğimiz hafta sonu yaşadığım rezilliğin daniskası. Tüm yollar kapatılmış. Kızılay Meydanı’ndakiler Targaryenler’in Lekesizleri gibi dizilmişler. Hayır, kanadımız varda biz mi kullanmıyoruz?

(V)ALİ: Hüseyin Avni Mutlu cep telefonu verdi, bazı sosyal ağlardan gençleri çağırdı. Ama gezi parkı eylemcisinin Vali’ye La ilahe illallah çektirmesiyle aklımda yer etmiştir.

(Y)ED-İ EMİN: Davide Martello gezi parkı eylemcilerine destek vermek için Taksim Meydanı’nda piyano çalıp, şimdi geri almaya çalışması ne üzücü. Hafta sonu gezi baskınında piyanosuna el koyan polis Yed-i Emin parkına götürmüş. Sanki araba çekiyorlar! :)

(Z)İYARET: Kalktın buralardan taa Fas’lara kadar gittin. Hayır gittin de ne oldu? Kral seni kabul etmedi be yavrum… Napacan dönecen geri, mecbuuuur… : )

Elbette yazılsa daha niceleri vardır. Aslında teşekkür etmem gereken birkaç kişi ve ilgili bir haber yazmam gerekiyordu. Fakat bu kadar kötü şeylerin arasında yer almasını istemediğim için diğer post da görüşmek üzere…

8 yorum :

 1. Muhteşem olmuş bu yazı! Bana biraz Elif Şafak'ın Mahrem kitabındaki sözlüğü hatırlattı. Hatırlattı diyorum ama yani tamamen çağrışım. Yoksa çok özgün ve akıllıca buldum yazını
  Ellerine, aklına sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif Şafak'tan Mahrem'i okumadım ama aklın yolu bir olsun yeter ki. Teşekkürler. :)

   Sil
 2. #Diren tomalı hilmi :) Bir insanın en doğal hakkıdır yapılan haksızlığa tepkisini göstermek. çünkü Hz Ali r.a '' Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü haksızlıkla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.'' insan bu hayatta şerefi için yaşamalı derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. #direniyoruz :)En büyük haksızlık, düşünce özgürlüğünün olmaması Mehmet...

   Sil
 3. Son 20 günü A'dan Z'ye ne guzel anlatmışsın. Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok atladığım yerler oldu. Düşünceleriniz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. halkini halkna kirdiran birisi benim ve halkinin gozunde hictir o kolduk kimseye kalmadi sanada kalmaz tayyup ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse kalıcı değildir. Önemli olan topluma, milette faydalı olmaktır. Ne yazık ki devletin başına kim gelirse gelsin hep yanı yolu izliyorlar. Umudumuz sandık artık. :)

   Sil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.