25 Ocak 2013 Cuma

13 1Q84 - Haruki Murakami
      Japonyalı ünlü yazar Haruki Murakami 1Q84’ü tam 3 yılda tamamlamış. Kendisi “Bana üç yıl hapis hayatı yaşattı” dediği kitabı, 1256 sayfalık hacmiyle göz korkutucu olsada kendinizi kaptırırsanız bir solukta okunabilir. 2012 yılında Nobel’e aday gösterilsede kazanan Çin’li yazar Mo Yan olmuştur.

     Herkes gibi bende de 1Q84’ün adında ki Q’nun 1984 ile benzerliği merak uyandırmıştı. George Orwell’in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört eseri ile referansından tutun, Japonca’da 9 rakamının ‘ kyu ’ okunması, kitapta yaşanılan dünyaların soru işareti yarattığından ‘Question mark’tan esinlenerek Q adını almıştır.

    Düşünün ki hayattan bağlarınızı kopartıp, zindana atılmışsınız. Sadece siz varsınız. Düşünceleriniz ya kapana kısılacak ya da gün ışığına çıkartmak için paralel evrene geçiş yapmak zorunda kalacaksınız. Çünkü kitapta yaşanılan olaylar bizim dünyamızdan çok farklı olup, direkt paralel evrene geçiş yapmamızı sağlıyor.


        Aomame ve Tengo karakterlerinin ilkokul sonrası yollarının ayrılıp, yirmi yıl geçiş sürecindeki tuhaf ama sürekleyici bir aşkın hikâyesine tanık oluyoruz. Bunların yanı sıra yazar kafanızı o kadar karıştırıyor ki gerçekten kitabın adının neden Q olduğunu perçinliyorsunuz. Çünkü bir aşk hikayesi ile başlarken, ertesi gün dedektif hikayesine dönüyor. Bir yandan hayal diye nitelendirip öbür yandan kendinizi olaylarda görebiliyorsunuz. Betimlemelerin fazla olduğu gibi karakterlerinde bir o kadar çok oluşu bizi farklı öykülerle buluşturuyor.     Bunların yanı sıra cinsellik konusuna değinmek istiyorum. Bu denli işlenmek zorunda mıydı ki? Diye sorup, dursanızda inanın bazı yerlerinde mide bulandırıcı kıvamındaydı. Ayrıca konulardan kopma şansınız yok. Okudukça geriye yönelik o kadar yazısı var ki bu kadar tekrarın gereği ne? Hatta bazı olaylar karşısında niye bunu yazmış deyip gereksiz bulacağınız anlar olacaktır.


    Paralel evren, fantastik bir hikâye, sınırsız aşk, cinselliğin uç noktaları,kadın karakterinin baskınlığı ve kafanızda oluşacak bir sürü soru işaretlerinden oluşan bu kitap, sizde de merak uyandırdıysa şans verin derim.Elimde Sahilde Kafka olmasına rağmen uzun bir süre Haruki Murakami okumayı düşünmüyorum.


Kalem Darbesi13 yorum :

 1. Ve beklenen yazı gelir:) Ben de cinsellik konusunda hemfikirim, İmkansızın Şarkısı var sırada okunacak,ama ben de biraz daha bekleyeceğim sanırım.Lamy,defter,ataç hepsi çok güzel, keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmkansızın Şarkısı listemde var.Ama ne zaman alırım bilmiyorum.Sanırım sizin yorumunuzu beklerim ki erteleme konusunda aynı düşüncedeyiz.Çok teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil
 2. Merak ediyordum ben de bu tuğla kitabı. Güzel bir açıklama olmuş ama okuyacağımı sanmıyorum:) Teşkkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zevkler ve renkler tartışılmaz diyelim.Daha önce Japon edebiyatı okumadığım için tarzları böyle midir bilmiyorum.Ama kitap bana göre gereksiz uzun canım.:)

   Sil
 3. Öncelikle yeni teman hayırlı uğurlu olsun tatlım çook güzel olmuş (: Her şey dört dörtlük (:
  Bu cinsellik temasının yoğunluğu Murakami'nin her kitabında var galiba, İmkansızın Şarkısı'nı yeni bitirdim onda daha da fazlacaydı. Ama yine de anlatımını seviyorum bu yazarın, başkası yazsa hayatta okumayacağım konuları güzel işliyor bence.
  Nice tuğla gibi kitapları bitirmeye :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayben'im çok teşekkür ederim canım.

   Evet, Haruki Murakami'yi keşfetmiş oldum.Demek ki o kitabını satın almak yerine e-book olarak değerlendirmek lazım.Yoksa üzülürüm onu aldığıma.:))

   Sil
 4. merak etmistim. yorumlarinla biraz da olsa gitti merak. belki bir gun okurum

  YanıtlaSil
 5. okuyacağım ben bunu ama ne zaman gelir sıra hiç bilmiyorum, İmkansızın Şarkısını okudum ama marukami için beklentim yüksekti ve çok etkilemedi beni ama kitap güzeldi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyun tabii. Acaba Murakami'yi başka bir kitapla mı keşfetseydim diyorum ama gelen tepkilerden sonra zevk meselesi diyorum.Bu da güzel ama fazlaca uzun ve gereksiz yerler var diyelim.:)

   Sil
 6. müthiş bi yazar ve kitapla dönmüşsün.
  :)

  YanıtlaSil
 7. yaa merak ediyorum bu yazarıı, imkansızın şarkısı kitabını özellikle..

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.