4 Aralık 2012 Salı

2 Struma - Halit KakınçStruma - Halit Kakınç

Arka Kapak;

"Ülkemizin önde gelen araştırmacı akademisyenlerinden yazar dostum Halit Kakınç, Struma olayı hakkında bugüne kadar karanlıkta kalmış birçok bilgiyi de içeren önemli bir eseri yayımlıyor.

Ben, Struma cinayetini bire bir yaşadım. 1941 yılında, 15 Aralıkta Struma gemisi Sarayburnu açıklarına demir attı. Rıhtıma yanaşmasına izin verilmedi. Gece gündüz polis nezaretinde, 769 insan 72 gün boyunca deniz ortasında hapsedildi ve sonra katledildi.

Yazar Halit Kakınçın bu eserinin en sonunda, Anadolu Ajansının 24 Şubat 1942 tarihli açıklamasını bulacaksınız. Vatandaşlarına saygısı sıfır olan ceberut ve despot devlet anlayışını yansıtan bu açıklama, aynı zamanda utanç verici bir yalanı da içeriyor: "Geminin tamiri hitam bulduğu halde…" diye başlıyor.

Aslında motor arızalı olarak, atölyede kalmıştı. Yani, Struma motorsuzdu. Motorsuz bir gemi, kaderine terk edilen 769 insanı taşıyan bir büyük yüzen tabuttu. Ve devletin Anadolu Ajansı, utanç verici bir şekilde, geminin tamirinin bittiğini iddia ediyor, yalan söylüyordu. Katillerin cinayetlerini örtmeye çalışıyordu.

Struma cinayetinin üzerinden 70 yıl geçti. Mensubu olduğum Türk toplumunun eleştirilecek birçok yönü var. Bence bunların başında, eskiden beri süregelen geçmişte kalmış sayısız günahlarıyla yüzleşememek ve huzura erememek var. Bu cesareti ıskalamak… Cesetleri arka arkaya, üst üste yığıp dolap kapılarını kilitlemek… İyi de, cesetler orada kokuşup duruyor. Koku etrafa yayılıyor, havayı zehirliyor. Şu dolapları artık açıp havalandırsak, günahlarımızla yüzleşsek, huzura ermeyi denesek daha iyi olmaz mı?"
İshak Alaton

Fotoğraf & Arka kapak; okuoku


Mentsch tracht, Gott lacht. ( İnsanoğlu planlar, Tanrı güler. )

Yukarıda ki sözle başlangıç yapılan, oldukça akıcı, okuyucuyu asla sıkmayan bir dil kullanılmış. Şunu söylemeliyim ki 2. Dünya Savaşı’na başka bir pencereden bakmak için oldukça ideal bir kaynak olmuş. Çünkü bilinmeyen veya birçoğumuzun doğru bildiği yanlışları bulmamızı sağlayacaktır.

Okurken yaşanılanlar karşısında kimlerin kayıtsız kaldığını göreceksiniz. Halit Kakınç elinde ki tüm belgeleri, bilgi birikimiyle pekiştirmiş.

Sayfa 58'de Struma gemisin iç görüntülerine yer verilmiş,


Sayfa 83'e geldiğinizde 14 sayfalık yolcu listesi var.


Sayfa 169'da ise Nazi yanlısı Türk gruplar var mıydı? sorusuna yanıt bulurken, 1932 yılında ki Cumhuriyet Gazetesinin manşetleri. ( geçen olaylar, tarihleriyle geniş şekilde anlatılmaya devam ediyor diğer sayfalarda)Ve kitabın bazı yerlerinde şarkı, şiir ve sözlere yer verilmiş. Yunanca, Rumca, İbranice vs.


Eğer film izlemeyi seviyorsanız 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler ile Yahudileri konu alan sırasıyla önerilerim;

1- The Pianist ( Piyanist) 2003: http://www.imdb.com/title/tt0253474/

2- La rafle ( 1942 Yazı) 2010: http://www.imdb.com/title/tt1382725/

3- Schindler's List ( Schindler'in Listesi) 1993: http://www.imdb.com/title/tt0108052/

4- Life is Beautiful ( Hayat Güzeldir) 1999: http://www.imdb.com/title/tt0118799/

5- In Darkness ( Karanlıkta Kalanlar ) 2011: http://www.imdb.com/title/tt1417075/


Tabii  bunları okuyup, izledikten sonra insanın aklına; geçmişte yahudilerin yaşadıklarından sonra aynı şeyleri neden Filistin'e yapıyor!

Kalem Darbesi


2 yorum :

 1. hitleri konu alan kitap ve filmler herzamn hosuma gitmistir izledigim bir kac film aklima geldi senin yazdiklarindan baska ;

  Valkyrie , zwarteboek ve der undergang vs vs

  YanıtlaSil
 2. Herii!
  Bende seviyorum ve tarihi kitaplar kadar filmleri de oldukça başarılı buluyorum.

  Valkyrie; Tom Cruise'n performansı süperdi.Darbe'nin ne olduğunu, çok iyi anlatan yapımdır.

  Zwarteboek; bu filmi yukarıda ki listeye eklemeyi unutmuşum. Yine de Kara Kitap; bana göre, yanlı bir şekilde aktarılmış. Ama izlenir mi? Evet.

  Undergang; bunu kaçırmışım bak.:) Listeye ekledim, izleyeceğim!

  Aslında dediğin gibi bu tarz çok fazla var. Ne kitaplar biter, ne de filmler...

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.