12 Aralık 2012 Çarşamba

4 Olduğu Kadar - Feyyaz Yiğit


Olduğu Kadar - Feyyaz Yiğit

Arka kapak;

Bu kitap, paraya çok sıkışıldığında babaannenin cebe sıkıştırdığı yüklü miktardaki harçlığın yarattığı duyguyu hatırlatıyor: Sevinç ve daha fazlasına duyulan utanmaz ihtiras... Feyyaz Yiğit daha ilk eserinde edebiyat ustalarının uzun yıllar içinde eriştiği bir mahareti kazanmış görünüyor. Donukluğun içindeki hareketi, saçmalığın içindeki sağduyuyu, sıradanlığın insana umut veren mucizesini ve beklenmeyen şeyleri aslında nasıl da beklediğimizi bize zahmetsizce sergileyiveriyor.
(Aziz Kedi)


Hayatımın tümüne "olduğu kadar" ismini verdim.
Öyle güçlü bir zırh ki "olduğu kadar". Her zaman ve her şeye, gerekli veya gereksiz söyleyiver gitsin. Kendi kendine durduğun yerde arka arkaya beş bin kere söyle istersen. Tanıdığım ve tanımadığım herkes, biliyorum ki olduğu kadarıyla yetiniyor. Dünya çirkin bir yer olsun istiyorsan, "olduğu kadar" çirkindir. Birisini çok mutlu etmek istersen eğer, "olduğu kadar" mutlu edersin onu. Olduğu kadarı seni rahatsız ediyorsa, ona yine olduğu kadar itiraz edebilirsin.

"Olduğu kadar" dünyadaki bütün sorulara verilebilecek en güçlü cevaptır. Ama yine de hiçbir zaman "TAM" olarak tatmin edemez kimseyi. Özü gereği yine "olduğu kadar" tatmin etmek zorundadır. Tam değilse eksiktir, eksik "olduğu kadar" tamdır.

Fotoğraf & Arka kapak; D&R

182 sayfa, 11 günden oluşan Feyyaz’ın seyir defterine hoş geldiniz. :) Dizüstü Edebiyat okumayı seviyorsanız, size garip gelmeyecektir. Ama size bir şey vaat edecek beklentisiyle okursanız yanılırsınız. Çünkü yeri geldiğinde saçma ve alakasız olduğunu anlayacaksınız. Zaten yazarında öyle bir iddiasının olmadığını, eğlence için yazdığını videosunda anlayabilmek mümkün.Baskın olarak Suat karakteri ile üç arkadaş arasında yaşanılan 11 günlük olayları ele almış. Kitap oldukça akıcı, sade bir dil kullanılış. Bazı yerlerde argonun sıkça telaffuzuda mevcut. Onun haricinde eğlenceli bir kitap. Olayların akışını detaylı olarak yazması, sıkı bir günlük tuttuğuna işaret ediyor. Beni en çok güldüren olay minibüs olayı idi. Aslında hepimizin günlük yaşantımızda karşılaştığımız olaylar, aşık olduğumuzdaki paranoyalar, insanlara bakış açımız vs.

Kitaptan alıntı verecek olursam;Sonuç olarak kitabın yuvarlak içine aldığı Üç Günlük Dünya Edebiyatı sloganını okuduğunuzda ne demek olduğunu anlayacaksınız. Zira adama bak lan üç kuruşluk edebiyatı bize kakalamış (!) derseniz kitabın epiloğunu anlamışsınız demektir. :)

Kalem Darbesi

4 yorum :

  1. bu nasıl bir tanıtım ya videoya bayıldım, kapağa 6,5 yıl verdi diye edinesim , hemingway'e çamur attı diye okuyasım geldi:))

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler, eğlenceli bir kitap olmuş. Ama büyük beklentiler beklemeyin derim. :)

    YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.