19 Aralık 2012 Çarşamba

10 Ne Aramışım ?


Hani bir video ararsınız ya da aklınıza takılan bir şey vardır. Hemen arama motoruna yazarsınız, karşınıza bir sürü sonuç çıkar. Nitekim aradığınızdan önce gözünüze başka bir şey çarpar siz oraya yönelirsiniz veya tam tersi olur. İşte bende ne ararken ne buldum.

A. Ali Ural kimdir? Tanıyan, duyan var mı?

1959 yılında Samsun'da doğdu. Ankara Ahmet Vefik Paşa İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Riyad Üniversitesini (Suudi Arabistan) bitirdi. Şule Yayınlarının sahibi ve editörlüğünü yaptı… İlk ürünleri Mavera dergisinde yer aldı (1982). Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri editörlüğünü yaptığı Merdiven ve Kitaphaber dergilerinde yayımlandı. Şiiri: Körün Parmak Uçları (1998)Deneme: Posta Kutusundaki Mızıka (1999) Öykü: Yangın Merdiveni (2000).

Kaynak: A.Ali Ural

Gel gelelim benim ilgimi çeken olaya...


Sevgili Dost;
Bildiği şehirlerden bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır? Garların, terminallerin ve limanların dev mıknatıslara dönüştüğü saatlerde bedenlerini kaptırmayanlar, ruhlarının bir otobüs koltuğuna, bir gemi çapasına, bir lokomotif tekerleğine yapışmasını önleyebilmişler midir?
“Başımı alıp gitmek istiyorum” cümlesi kim bilir hayatımızın kaç kilidini kurcalamış, açayım derken kaç yeni kapı örtmüştür üstümüze. Arkaya bakmamayı başarabilenler, acaba gittikleri yere başlarını götürmeyi başarabilmişler midir?
“Tebdil-i mekânda ferahlık vardır” diyenler, aslında “tebdil-i kan”ı mı kastetmişlerdir?

Sevgili Dost;
“Kalbimi alıp uzaklara gitmek istiyorum” Çünkü aklım hep kurcalanacak.
“Kalbimi alıp”; çünkü kalbim değişen kanı karşılayacak. “Uzaklara”; çünkü gazeteler mürekkep, radyolar ses, televizyonlar renk yapmak istiyorlar onu. “Gitmek istiyorum”; çünkü gitmek kalmaktan daha pullu: bir gece kıyafeti gibi ışıl ışıl parlıyor tenimiz. Bir gece, kıyafeti gibi soyuyor gurbetini.

Sevgili Dost;
“Garip, Şam’daki Yemendeki garip değil, garip mezardaki ve kefendeki gariptir” demiş Araplar. Ne garip!
“Garibin yüzü soğuk olur ” demiş Türkler. Ne garip!
Eskimolar güneşin gurbetçi olduğu düşünmüşler. Çinliler küçük beyaz bir taşın bir çuval pirinç içinde kaybolduğunu… Ne garip!

Sevgili Dost;
Hafız : “Hiçbir yol yoktur ki sonu olmasın” demiş ama ne çıkar! Bizim otobüslerimizin aynalarında hala, “ömür biter yol bitmez” yazıyor. “Düz yolda da sürçer insan ” deyince Çehoc,
Aşık Dertli cevap veriyor:
“Doğru gitsem yollar komaz/Bükük yollar boynum gibi”

Sevgili Dost;
Uçak sürüleri havalanıyor yerden. Trenler, sihirbazların ipleri gibi oynuyor. Denizi yakıyor ütülerden tekneler. Perdeler sarkıyor otobüslerden.

Sevgili Dost;
İnsan tekerleği bulduğu zaman başına neler geleceğini bilseydi, bakmadan arkasına yuvarlardı onu ıssız bir yere. İnsanın elinden gelseydi, düğümlerdi yolları ıssız bir yerde

Sevgili Dost;
Kalbimi alıp, uzaklara gitmek istiyorum…

Kaynak: tıklayınız


Benim hoşuma giden bu yazı A.Ali Ural'ın Posta Kutusundaki Mızıka adlı kitabına aitmiş. Okumak istediğim listeme alırken sizi de haber edeyim. :)

Kitap için link: D&R
Kalem Darbesi

10 yorum :

 1. Güzel bir kitaba benziyor. ben de kaydettim

  YanıtlaSil
 2. Okursanız fikirlerinizi bekliyorum.

  YanıtlaSil
 3. Hakikatten hep öyle olur, bir şey ararken kendini bambaşka bir yerde bulursun:)

  Paylaştığın kısımlar çok hoş, okunması gereken bir kitaba benziyor..

  YanıtlaSil
 4. Aynen canım. Yahu buraya nerden geldim deyip, şaşırıp kalırız.:)) Evet, bende çok beğendim. Yakında edinirsem, ilk okuyacaklarım arasında.

  YanıtlaSil
 5. Ali Ural sevdiğim yazarlardan olsa da sadece bir kitabını okudum. Denemeleri biraz farklı Bir anda oturup bir kaç yazısını üst üste okuyamıyorum. Gazetedeki yazılarını yıllardır takip eder, ilgimi çekenleri biriktiririm.

  YanıtlaSil
 6. Aaa ne güzel.Ben geç fark ettim.:(

  YanıtlaSil
 7. hiç duymamıştım iyi oldu.
  yeni bi yazar keşfetmek ne güzeldir.
  :)

  YanıtlaSil
 8. aygazı sevdiysen son yazımı da okusana.
  :)
  kız gecesi ve lak lak.
  :)
  bir de, blogun çok zor açılıyor, neden ki, onca blog okuyorum, sadece seninki zor açılıyor. galiba çok yüklü. biraz yazı foto filan kaldır istersen. acaba herkes mi zor açıyor blogunu.

  YanıtlaSil
 9. Blogger ara yüzünden sırayla gidiyorum.Demek ki son yazınıza henüz denk gelmedim.Bakacağım efendim.:P Bilmiyorum, neden zor açılıyor ki? Şahsen bende hemen açılıyor ama diğer arkadaşlara da sormak lazım.Zaten temayla bi mutabık olamadım gitti.Belki de yeni yıl ile farklı bir tema olabilir.:)

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.