14 Aralık 2012 Cuma

4 John Verdon - Şeytanı Uyandırma


John Verdon - Şeytanı Uyandırma

Arka kapak;

Asla o karanlık odaya girme.
Sabaha çıkmak istiyorsan şeytanı uyandırma.

Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda...

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney'in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.


"Zeki bir adamı karmaşık bulmacalar çözerken izlemek müthiş bir keyif. Gurney işte bu yönüyle farkını ortaya koyuyor."
New York Times

"Her sayfada artan gerilimle, bir psikopatın iç dünyasının derinliklerine ineceksiniz."
Publishers Weekly

"Şaşırtıcı bir son ve tam bir şaheser. Tırnaklarınızı kemirtecek kadar heyecan verici."
New York Journal of Books

Fotoğraf & Arka kapak: D&R


Aldığım mailler için şimdiden teşekkür ediyorum. Biraz beklettim sizleri ama bende hemen bitmesini istemedim. Ve bu yüzden ikinci bir kitapla okumayı sürdürdüm.

Favori yazarlarımdan John Verdon’ unu önce diğer kitapları ile kıyas mı yapayım, yoksa sona mı saklayım bilemedim. En iyisi harmanlamak :)

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Anlaşılan yazarımız bu sözü bozma eylemine bürünmüş. Okurken bunu daha iyi anlayacaksınızdır.

Polisiye dizi sever misiniz? Cevabınız evet ise bu kitap tam size göre. Diğer kitaplarından farklı olarak üç bölümden oluşuyor. Giriş-Gelişme-Sonuç gibi düşüne bilirsiniz. Ama yanılacaksınız. Çünkü üç bölümlük bir dizi senaryosu sizi bekleyecektir. Gerilim yerini maceraya bırakıyor haberiniz olsun. :)

Birinci Kısım: Cinayet Yetimleri
İkici Kısım: Adaletin Yokluğunda
Üçüncü Kısım: Her Ne Pahasına Olursa Olsun

Okurken bana Şafak Vakti (Breaking Dawn) romanını anımsattı. Tabii ki karakterlerimiz aynı. Ama konu işleyişi bakımından, yazarın güncel kitapları takip ettiğini anlamak mümkün.

Eğer ilk iki kitabını okuduysanız, geçmişe geri dönüyorsunuz. Adı geçen kişiler, hemen gözünüzün önüne geliyor. Yaşanılan cinayetlerde, önce ki olayların benzerlikleriyle atıfta bulunuyor. Böylelikle konuya hâkim olduğumuz için eğlenceli bir hâl almış oluyor.

Adından da anladığımız gibi Şeytanı Uyandırma eyleminin içine düşmüş zeki dedektifimiz Dave Gurney, kusursuz bir cinayet olmadığını kanıtlama çabasında…

Akıcı bir dil kullanılmış. Fakat diğer iki kitabına göre bazı değişiklikler yok mu? Tabii ki var. Öncelikle argo kelimelere, küfürlere açıkça yer verilmiş. İlk iki kitabı da uzundu ama bu kadar betimlemeye yer verilmemişti. Neredeyse yeter be kardeşim, amma uzattın! deyip sayfaları atlamak isteye bilirsiniz. Evet, romanlarda betimlemeler önemlidir. Ama her şeyinde bir kıvamı vardır. Hani derler ya ne eksik ne fazla… İşte kitabın sırf bu yüzden uzamasını sinir bozucu buldum. Bu yüzden yavaş ilerliyor. Onun haricinde daha fazla karaktere yer verilmiş, zenginleştirilmeye çalışılmış… Yazarın en önemli değişikliklerinden biri de mizah yönünü ortaya çıkarttığını söylemeden geçemem. Bana sorarsanız süper olmuş. Mesela aksi, huysuz, sinir bozucu Hardwick ile kısımları okurken acayip eğlendim. :) Benden geçer not olarak 10 aldı!

İlk kitapta katilin kim olduğunu anlamıyorken, ikincisinde tam tersi olduğunu görmüştük. Şimdi ise şaşırtıcı bir son sizi bekliyor. Zira aklımdan geçen iki karakterlerden hiçbiri katil çıkmadı. Sonlarına doğru yaklaşırken değişik hatta abartılı bir sürprize hazır olun derim. :)

Sizce Dave Gurney muhteşem zekâsıyla katili buldu mu? Bunca zaman zekice yakaladığı ipuçları sayesinde başarılı olacak mı? Ailesi için kendini feda eden dedektifimiz bize veda mı ediyor? En önemlisi ise iyiler her zaman kazanır mı? Cevaplar için, geç kalmadan okuyun derim.

John Verdon - Aklından Bir Sayı Tut için tıklayınız.
John Verdon - Gözlerini Sımsıkı Kapat için tıklayınız.

Kalem Darbesi

4 yorum :

 1. John Verdon'un bundan önce yazdığı iki kitabını da okudum, ikinci kitabını ilk kitabı kadar beğenmemiştim. Şeytanı Uyandırma'yı da merak ediyordum. Yorumunuzla; okuduğum zaman en az ilk kitap kadar keyif alacağımı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Yorumdan sonra daha çok alasım geldi!! Alınacak kitaplarım öyle çok birikti ki... Bir an önce almalıyım kesinlikle :D

  YanıtlaSil
 3. Beyaz Kitaplık; bende sizinle aynı fikirdeyim. Şuan soracak olursanız favorim yine ilk kitabıdır. Açıkladığım gibi ilk iki kitabından farklı, dizi senaryosu halinde ilerleyen olaylar ve betimlemeler haricinde güzel olmuş.

  Kitap Ayracı; hangimizin listesi azalıyor ki? Gördükçe, duydukça insanın alma yetisi artıyor. Tavsiye ederim, biran önce alın. :)

  YanıtlaSil
 4. Favorim ilk kitap diyorsunuz ama her zaman 'ilk', ilk akla gelendir. :) ve yazarı üne kavuşturan da o kitap. O yüzden bence biraz daha düşünelim derim. :) 3 kitap yazdı adam ve bu kitabında olduğu kadar 'katili tahmin etme' konusunda başarısız olmadık diğerlerinde... :)

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.