28 Kasım 2012 Çarşamba

0 Osmanlı'da ve İran'da Mezhep ve Devlet - Taha Akyol


Osmanlı'da ve İran'da Mezhep ve Devlet - Taha Akyol

Arka kapak;

Taha Akyol tarihin derinliklerine inerek, iki ülke arasındaki farkların niye Türkiyede laik cumhuriyete, İranda teokratik cumhuriyete yol açtığını anlatıyor
Taha Akyol salt gazeteci yazar olarak değil, tarihsel ve sosyolojik perspektiflerden bakarak derinlikli tahliller ve ciddi yorumlar yapmaktadır... Türkiyede akademik tarihçiliğin ne yazık ki boş bıraktığı önemli bir alanda, İranda Şiiliğin, Osmanlıda Sünniliğin nasıl bir tarihsel süreçte ve hangi şartların sevkiyle devlet ideolojisi olarak işlendiğini, bunun kurumsal ve siyasi tezahürlerini dikkatle ve isabetle ortaya koymaktadır.
Prof. Dr. Ahmet Yaşar OCAK

İran ile Türkiye hiç benzemiyor. Ne geçmişte benziyordu ne de bugün...
Bu gerçeği kavramakta zorluk çekenlerin Taha Akyolun bu kitabını dikkatle okumalarının tam zamanıdır...
Ahmet Taner KIŞLALI, Cumhuriyet

Taha Akyolun Osmanlıda ve İranda Mezhep ve Devlet adlı ufuk açıcı kitabı... Altına imzamı atacağım görüşlerdir.
Beşir AYVAZOĞLU, Zaman

Taha Akyolun Osmanlıda ve İranda Mezhep ve Devlet kitabı, her bölümüyle ayrı bir master çalışması, hatta tez...
Güneri CIVAOĞLU, Milliyet

Taha Akyol tarihin derinliklerine inerek, iki ülke arasındaki farkların niye Türkiyede laik cumhuriyete, İranda teokratik cumhuriyete yol açtığını anlatıyor...
Hasan CEMAL, Milliyet

Elimde harika bir kitap var: Taha Akyolun Osmanlıda ve İranda Mezhep ve
Devlet adlı çalışması... Kendisi Türkiyenin yetiştirdiği ender ciddi ve
bilimsel yazılar yazan bir düşünür.
Serdar TURGUT, Hürriyet

Fotoğraf ve Arka kapak: hepsiburada


Tarihle ilgisi olanların muhakkak okurken zorlanmayacaklardır. Çünkü roman gibi okunursa belirli bir yerden sonra sıkıcı gelebilir. Buna rağmen yalın bir dil ile kaleme alınmış. Aslında bu tarz kitapları sindire sindire okuma kanısındayım.

Başlıktan da anladığımız üzere Osmanlı ve İran’da din ile devlet ilişkilerinin tarihsel boyutları hakkında bilgilendiriyor. Taha Akyol’un yaşamı boyunca başından geçenlerden sonra kendisi muhafazakâr ve liberal konulara el attığı için, bu kitapta da Alevi – Sünni konusunda aklınızda ki çoğu soru işaretlerine cevap olacak diye düşünüyorum.

Türkiye de son zamanlarda yaşanılan olaylar karşısında akıllara Türkiye İran mı oluyor? sorusunu getirse de okuduktan sonra, bunun asla olmayacağını detaylı bir şekilde anlayacaksınız. Objektif olarak geçmişte yaşanılan Osmanlı ve İran devleti arasında ki mezhep çıkışları için tavsiye edeceğim bir kaynaktır.

Kalem Darbesi


Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.