28 Kasım 2012 Çarşamba

0 Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü - Melda Özverim


Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü - Melda Özverim

Arka Kapak;

''Arkadaşlar, Corinne memleketin en zeki kadınlarından biridir. Kendisinden ve ailesinden bir çok konuda esinlendim. Batılı yaşam tarzını, Fransızca'yı Batı müziği zevkini bu aileden öğrendim''
M. Kemal ATATÜRK

"Bu dostluğun aşamalarını tarihsel ortamı içinde izliyoruz. Kanımca Melda Özverim bu kitabıyla devrim tarihimize katkı yaparken, teyzesinin anılarını da ölümsüzleştirmiştir.''
Erdal İNÖNÜ

Fotoğraf & Arka kapak; hepsiburada


Bir dostluğun öyküsünü okumaya hazır mısınız? Hem de içinde Atatürk’ü bilinmeyen yönleriyle tanımak desem.

Öncelikle madam Corinne ismini daha önce duydunuz mu? Yanıtlarınız hayır ise yakından tanıyacaksınız. Peki, adını sıkça duymadığımız ama bazı tarih kitaplarında geçen madamın Atatürk ile arasında olanlar iki taraf içinde dostluktan mı ibaret bu kadına özel ilgisi var mı?

İtalyan bir ailenin kızı olan Corinne 1913-1971 savaş yıllarında İngilizlerin İstanbul’da ki evlerine baskın yapmasıyla, İtalya yolculuğu kaçınılmaz oluyor. . . Mektuplarda kullanılan sözler o kadar naif ki Atam, kendisine bir kere daha hayran bırakıyor. 15 mektup, 5 kart ve yaşanmışlıklar. . .

Savaş sırasında kendisini yalnız hisseden Ata’mı okumak oldukça duygusaldı. . . Ve nice yaşanan olaylar. . . Sizde de merak ve heyecan oluşturduysa yakın zaman da edinip okumalısınız.

Kalem Darbesi


Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.