2 Kasım 2012 Cuma

0 En iyi 10 Casus KitapThe Independent ( Birleşik Krallıkta yayınlanan günlük gazete) en iyi 10 casusluk kitabını seçti. Bu kitaplar arasında Türkçe'ye çevrilenler de var.

İşte, listedeki kitaplar:


John Buchan'ın "The Thirty Nine Steps" adlı kitabı "Otuz Dokuz Basamak" adıyla Türkçeleştirildi.John Le Carre'nin "The Spy Who Came In From The Cold" adlı kitabı da Türkiye'de "Soğuktan Gelen Casus" adıyla yayınlandı.


Listenin üçüncü sırasında Robert Ludlum'un "The Bourne Ultimatum" adlı kitabı bulunuyor.William Boyd'un "Huzursuz" diye Türkçeleştirilen "Restless" adlı kitabı da listede.


Listede yer alan "The Riddle of the Sands" adlı kitabın Türkçesi bulunmuyor. Kitabı Erskine Childers kaleme almıştı.


Joseph Conrad'ın "The Secret Agent" adlı kitabı "Gizli Ajan" adıyla Türkçeleştirildi. Bu kitap da Independent'ın listesinde var.


Ian Fleming'in kaleme aldığı Bond serisinin "Rusya'dan Sevgilerle" adlı kitabı Türkçeleştirilmedi. Fakat kitaptan beyazperdeye aynı adla uyarlanan film ise vizyona girdi.


Gilbert Keith Chesterton'un "The Man Who Was Thursday" adlı kitabını Türkiye'de "Bay Perşembe" adıyla arayabilirsiniz.


Eric Ambler'in "Epitaph for a Spy" adlı kitabında Macar asıllı bir yabancı dil öğretmenin Paris'e taşındıktan sonra kendini faşist casuslar arasında bulmasıyla gelişen olaylar anlatılıyor.


Jeffery Deaver'ın "Yeni James Bond" olarak anılan "Carte Blanche" adlı romanı Türkçeleştirilmedi. Fakat yazarı "Kemik Koleksiyoncusu" adlı eserinden hatırlayacaksınız. 

İçlerinden hangisi sizin favoriniz ya da listede bu da olmalıydı dediğiniz var mı ?

Kalem Darbesi Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.