24 Ekim 2012 Çarşamba

0 Theseus - Andre Gide

Theseus - Andre Gide
Arka kapak;
André Gide'in Yunan mitolojisinden esinlerek kaleme aldığı kısa bir roman Theseus. Tam bir tarihsel uygunluk peşinde olmayan Gide, mitlerin de çeşitli yorumlara açık olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Gide, Theseus'un ağzından, büyük kahramanın hayatının farklı dönemlerini, yaşadığı aşkları, gösterdiği kahramanlıkları, maceradan maceraya koşarken gerektiğinde nasıl kurnazca davrandığını, aklın merkezi Atina'yı ihya edişini anlatıyor. Bu sırada yer yer Gide'in sesi, kahramanının sesine karışıyor... Kaderi olgunlukla karşılayan bilge Theseus, hesap verme zamanı gelen André Gide biraz da!

Ben kaderimi tamamladım. Ardımda Atina şehir devletini bırakıyorum. Ben Atina'yı, karım ve oğlumdan daha çok sevdim. Onu kendi şehrim yaptım. Benden sonra benim düşüncelerim ölümsüzce orada yaşayacak. Yalnız ölmeyi gönül rızasıyla bekliyorum. Dünya nimetlerini tattım. Benden sonra, benim sayemde insanların kendilerini daha mutlu, daha iyi ve daha özgür hissedeceklerini düşünmek içimi açıyor. Ben eserimi gelecekteki insanlığın iyiliği için yarattım. Yaşadım. 

Fotoğraf ve arka kapak;  D&R

Çerez sıfatını taşıyan öteki kitabımız Theseus’tur. Yunan Mitoloji hayranları için, yolculuk esnasında keyifli kılan başka ne olabilir ki? :)

Kitabın kapağında da gördüğünüz gibi 1946 yılında Nobel ödüllü yazar, olayları kendi gözlemleriyle anlatıyor. Hatta okurken vakti zamanında Immortals isimli filmde de Theseus’u işlemişlerdi. Yunan mitolojisine ilginiz varsa filmi de tavsiye ederim, buradan bakabilirsiniz. 

Okuduğum diğer mitolojik kitapların yanı sıra bu kitap çok farklıydı. Hem anlatımı, hem de yazarın efsane dışına çıkarak kurgulamaları gayet yerindeydi. Yaşamınız boyunca ne yapmak istiyorsanız, bundan vazgeçmeden, kişiliğimizden ödün vermeden kısaca Tarkan’ın şarkısı gibi başkası olma, kendin ol! :) temasını epilog olarak sunuyor.

Sadece bu mu? Tabii ki de hayır. Savaşlar, aşk, yaşam mücadelesini mitolojik olarak okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Kalem Darbesi


Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.