24 Ekim 2012 Çarşamba

2 Satranç - Stefan Zweig

Satranç - Stefan Zweig
Arka kapak;
Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.'nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.
Stefan Zweig'ın Brezilya'da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942'deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.
Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig'ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.

Fotoğraf ve Arka kapak; D&RAdından da anladığınız gibi kitabın konusu satranç. Öyle ince olduğuna bakmayın, bitmesin diye yavaş yavaş bile okumak isteyeceksiniz. Zira kitap beni o kadar sardı ki tek günde bitirdim. :)

Gerilimli kurgusu, akıcı anlatım tarzı var. Başucu kitabı olmaya adaylardandır. Çeviriside oldukça başarılıydı. Denenmişi denemek veya başkasının yaptığını yapmak insanı bazen farklı karakterlere itebilir. Hatta bunun adına size şizofren bile denilebilir.

Henüz satranç oynamayı bilmiyorum. Bazı taşların hamlelerini, nasıl oynandığı konusunda bilgim olsa da bu kitaptan sonra bir bilmeyen için öğrenmek eğlenceli gelecektir. :)

Şaşırtıcı bir kurguyla oluşturulmuş kitapta yazar satrancın ne kadar iyi oynanabileceğini ve kişinin en büyük rakibinin kim olduğunu gösteriyor okuyana. Sonu çok şaşırtıcı biten, modern bir roman okumak istiyorsanız bu kitabı muhakkak okuyun derim.

Kalem Darbesi

 

2 yorum :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.