24 Ekim 2012 Çarşamba

0 Devlet Ana - Kemal Tahir

Devlet Ana ~ Kemal Tahir
Arka Kapak; 

'Devlet Ana', Osmanlı kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü üve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'iin en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır. 

"Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilirmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir."
- Selahattin Hilav-

Fotoğraf ve Arka kapak; D&R

Tek kelimeyle harika demek, bence yanlış olacaktır. Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın. İçinde anlatılan tarihi olaylar, Türkmenlerin hayatını, dillerini akıcı bir şekilde anlatmış. Bir yerden sonra kendinizi kitaba kaptırıyorsunuz. 

Tarihi kendi üslubunca ele alan yazar Osmanlı Devletinin kuruluşundan, karakterler üzerinden açıklamalarıyla sizi bilgiye doyuracaktır. Ertuğrul Gazi, Osman Bey, Orhan Gazi size vereceğim birkaç örnektir. 

Kısaca bir imparatorluk öyküsünü, zorlanmadan okuyacaksınız. Kitap bittiğinde sizde bıraktığı etki; daha önce nasıl keşfetmedim bu yazarı? olacaktır. Mutlaka ama mutlaka okuyun derim. Yoksa çok şey kaçırabilirsiniz. Hatta beyaz perdeye konu olsa, büyük ilgi çekecek bir yapıt diyebilirim.

Kalem Darbesi

Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.