24 Ekim 2012 Çarşamba

0 Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları Parola: Nuh ~ Sinan Meydan

Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları Parola: Nuh ~ Sinan Meydan

Arka Kapak;

 Atatürk'ün 19 Mayıs Öncesi Kurtuluş Hazırlıkları Ve Planları...
 
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın altyapısını, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan çok önce hazırlamıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında İstanbul'da yaptığı çalışmalar sonunda Şişli'deki evinde hazırladığı "gizli kurtuluş planları" doğrultusunda yürütülmüş ve başarıya ulaştırılmıştır.

  • Kurtuluş Savaşı'nı kim başlatmıştır?
  • Atatürk'ün Samsun öncesindeki "kurtuluş hazırlıkları" nelerdir?
  • Kurtuluş Savaşı, sadece bir Türk-Yunan savaşı mıdır?
  • Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında Atatürk'ün silah arkadaşlarının rolü ne kadardır?
  • Padişah Vahdettin, hain midir, kahraman mıdır?

"Parola, 'Nuh' idi...Nuh,Mustafa Kemal'in gizli adıydı. Üzerine mühür basılı bir kuruş büyüklüğünde bir kağıt verdiler, bu gizli görev belgesiydi. Yakalanırsam ilk işim onu ağzıma atıp yutmak olacaktı..."
Enver Behnan Şapolyo

Dinsel metinlere göre Nuh Peygamber, "büyük tufan" öncesinde bir gemi inşa ederek Dünya'daki canlı türlerinden birer örnek alıp yeryüzünde hayatın devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle o, insanlık tarihinin en büyük kurtarıcısıdır. 20. yüzyılın başlarında Türkiye de büyük bir tufanla karşı karşıyadır. Türk ulusu yok oluşun eşiğindedir. "Türkiye'nin tufanı" emperyalist güçler, Türk ulusunu tarihten silmenin hesaplarını yaparken, ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruyla Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve Türk ulusunu bu "emperyalist tufandan" kurtarmıştır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk'e verilebilecek en uygun parola, "tufan ve kurtuluşun" simgesi "NUH" olsa gerekir; çünkü 20. yüzyılın başlarında Türkiye'nin yaşadığı da "tufan ve kurtuluş"tur...


Fotoğraf ve Arka kapak; D&RÖncelikle yazarı tanımayan arkadaşlarımız için Sinan Meydan; İlk ve orta öğrenimini Artvin ili Şavşat ilçesinde yapmıştır. Yüksek öğrenimini 1993-97 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde tamamlamıştır.

1997 yılından beri Eski Türk Tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine araştırmalar yapmakta olan Meydan, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarih Ana bilim Dalında master yapmıştır.

Kitaplarında ağırlıklı olarak Atatürk'ün hayatı, "tarih ve dil çalışmaları"' ve "Cumhuriyet tarihini" incelemiştir. Bir ara yakın tarih dersleri de vermiştir.
Kaynak: wikipedia

Bu bilgileri vermemde ki kasıt, piyasada gerek tarih, gerek Atatürk hakkında çarpıtılıp, anlatılan o kadar kitaplar var ki, hangisini okuyup, bize en doğruyu gösteriyor şaşırıp kalıyoruz.

Sinan Meydan bu konuda bence en hassas olan yazarlardan biridir. Henüz iki kitabını okudum ama diğer eserlerini de listeme not aldım.

Kitaba gelince; vakti zamanında bizim okullarda gördüğümüz konuları yüzeysel geçirilen ders kitaplarının yanı sıra Atatürk’ün Samsun’a çıkmasından tutun, Cumhuriyet için yapılan her şeyin açıkça, belgelerle ve detaylarla kim-nerede-ne yaptı soru işaretlerini ortadan kaldıran bir eser olmuş.

Tespitler o kadar yerinde olmuş ki okudukça stratejilerin ne denli başarılı olduğunu anlayacaksınız. Gayet akıcı bir dille anlatımı var. Hatta ders kitabı olarak müfredata bile konulsa doğru bir tercih olur.

Atatürk’ün zekice planlarını öğrenmek ve detaylı bilgilere, belgeler dahilinde ulaşmak isteyene bir anahtar olacaktır. Kesinlikle okumalısınız. 

Kalem Darbesi

Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.