13 Eylül 2012 Perşembe

2 İdealar Mağarası - Jose Carlos Somoza

İdealar Mağarası ~ Jose Carlos Somoza
Arka Kapak;
Bir gizem romanı... Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve yalnızca okumaya devam etmenin bile tehlike yaratabileceği, ilme, eğlenceye ve hayale dair bir meydan okuma... İdealar Mağarası, şaşırtıcı bir hikaye anlatan bir klasik Yunan eseri: Platon dönemi Atina sında çeşitli cinayetler işlenmekte, kent sokaklarında ergen delikanlıların doğranmış cesetleri bulunmaktadır. Muamma Çözücü Herakles Pontor, Platon un meşhur Akademi sinden bir filozofun, Medonteli Diagoras ın yardımıyla bu cinayetleri çözmeyi üstüne alır. Fakat şu anda bu kitap İdealar Mağarası metni de bazı sırları gizliyor: tercümanları ortadan yok oluyor ya da ölüyorlar; şimdiki tercümansa mantığının sınırlarını aşan ve hem romanın hem de okurun algısına temel oluşturan bin yıllık bir gizemle karşı karşıya. İdealar Mağarası, klişeleri kıran ve Jose Carlos Somoza nın İspanyol edebiyatının yüzünü ağartan bir yazar olduğunu doğrulayan bir roman.

Fotoğraf & Arka kapak; kitapadresi

İlk beş satır eksik. Montalos, özgün metin baskısında, papirüsün bu noktada yırtıldığını ileri sürüyor. İdealar Mağarası çevirime, elimizdeki tek metin olan Montalos’un metninin ilk cümlesiyle başlıyorum.(ç.n) syf.7

Kitabı elimize aldığımızda yukarda ki yazıyla karşılaşıyoruz. Yunan mitolojisi hakkında bilginiz az çok varsa, bilinmeyen sırları çözebiliyoruz. Fakat mantığın sınırını aştığı zamana gelince büyük bir gizemle karşı karşıya kalıyoruz.

Antik yunanları, gizli örgütleri, ayinleri ve şifreleri çözen kitap, biraz karışık gelebilir. En güzel yanı ise çevirmeninde notlarıyla bütünleşmiş olmasıydı. Her bölümde sayfa altlarında dipnotlar bulunmaktadır. 

Platon döneminde ki maceraları, gizleri, cinayetleri merak ediyorsanız ve mitoloji tutkunu iseniz keyifli bir roman olmuş, tavsiye ederim.

Kalem Darbesi2 yorum :

  1. Daha önce yunun edebiyatı okumaya çalıştım. Ama pek başarılı olamadım. Şu kitap güzeldir başlayın diyebileceğiniz bir kitap varsa kendimi zorlamak isterim.

    YanıtlaSil
  2. Direkt şu kitaptan başla demek yanlış olabilir. Öncelikle bahsedilen tanrılar hakkında biraz bilgi sahibi olmak lazım.Bu yüzden Azra Erhat Mitoloji sözlüğünden başlaya bilirsiniz.Bildiğimiz sözlükten çok farklı şekilde hazırlamış ve sıkılmayacaksınız.

    YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.