24 Ağustos 2012 Cuma

3 Siminya - Kız Kısmı
Siminya ~ Kız Kısmı

Arka Kapak;
Tam şu anda arka kapağı çevirdin, değil mi? Gerçekten çok akıllıyım. İnsan bir kitabın arkasını, "bakalım arka kapağı da ön kapağı kadar güzel mi" diye değil, "bu kitabı neden okumalıyım" sorusuna cevap bulmak için çevirir. Genellikle de yazarın ünlü tanıdıklarının ve editörünün "kendinizden bir şeyler bulacaksınız", "hayal gücünün sınırlarını zorluyor", "olağanüstü bir hikâye", "kendine has diline hayranım" gibi kocaman övgüleriyle karşılaşırız. Doğrusu ben övgüden fazla hoşlanmam ama daha da geçerli nedenim, benim ünlü tanıdıklarım yok. Beni hayatta belki bir tek annem övmüştür (o da camları güzel sildiğim için ha), ancak onun da kitap yazdığımdan haberi yok. Kaldık mı gene dımdızlak! O zaman kendi arka kapağımı kendim yazarım. Hiç! Sonuçta içinde ne yazdığını en iyi ben biliyorum. Hem kendime karşı öyle kolpa övgüler dizmem de. İlkin buraları boş bırakalım istiyordum. Böyle ferah ferah... Ama arka kapağı boş bırakılan bir kitap, yarattığı cevapsızlıkla tokat atan bir kitaptır. Övgü sevmiyoruz dediysek kitapseveri dövelim de demedik! Eğer soruna cevap olacaksa, bütün kitaplar tek bir nedenle okunur: "Hissetmek" için. Başka hayatları, başka duyguları, başka ruhları hissetmek için... Ben buraya ne yazarsam yazayım, sana bu kitabı okurken neler hissedeceğini izah edebilir miyim? Mümkün mü? Yok öyle üç kuruşa beş köfte. O zaman içeride dönen muhabbetten birkaç kuple attırıp çeneyi kapatmaktan başka yol yok. Eyvallah. Blog dünyasının en harbi kızından "öyle şeyler sadece filmlerde olur" diyemeyeceğiniz yazılar...
Fotoğraf & Arka kapak:  kitap adresi
 

Herkesin bir beklentisi vardır. Bir de bu durum, merak ile birleşince kimi zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

Hepimiz ünlü olup, popülarite kazanayım, aman şu kadar param olsun, bunu da elde edeyim derdinden midir bilemem ben pek beğenmedim. Genel yaşayış tarzını, kendi üslubunca aktarmış, çoğu yerlerde mizahi yaklaşımı olmuş mu? Eh işte… Düşündüren kısımlarda var denilebilir kıvamında bir kitap ortaya çıkmış.

Şimdi bana kızan kişilerde olabilir. Evet, Siminya bir blog yazarıdır. Kitap’ın içeriği de kendi bloğunda ki paylaşımlardan ibarettir diyebilirsiniz. Fakat iş kitap çıkartmaya gelince biraz daha dikkat ister. Kim bilir belki de Yılmaz Özdil gibi olmasını istedim. Sonuçta ikisi de kitapta yazdıkları yazıları derlediler. Yani ben o kitabı aldığımda aferin, işin hakkını vermiş diyebilmeliyim. Tabi Siminya ile kıyas yapmıyorum. Asla yanlış anlaşılmasın. Zira eline bile su dökemez. Gerçekten boş vaktiniz varsa şans verin derim.
Kalem Darbesi

3 yorum :

  1. Ben de iyi bir kitap olmadığını düşünüyordum iyi oldu bu yorum. Sanırım tek dizüstü edebiyatından okuyacağım Pucca kalacak

    YanıtlaSil
  2. Bende Pucca'yı çok merak etmiştim. Siminya kitaplaşma etkinliğinde geldiği için okuma fırsatım oldu. Şimdi Pucca okuma konusunda kararsızım.

    YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.