3 Ağustos 2012 Cuma

8 Piruze - Şam'da Bir Türk Gelin


Piruze - Şam'da Bir Türk Gelin
Arka Kapak: 
"Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.
Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.


İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz'ün kaleminden genç yaşta Şam'da gelin olan Piruze'nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız....
Fotoğraf ve Arka kapak: d&r

d&r'den alışveriş yaparken 5 TL'ye geldi. Açıkçası ikilemde kalmıştım. Sinan Akyüz’ü daha önce birkaç kez köşe yazılarını okuma fırsatım olmuştu. Kitapları ise genelde kadın-erkek konularını irdelemekte olan yazar, bu sefer yaşanmış bir öyküyü kaleme almıştı.

Anlatımı gerçekten çok akıcı, kurgular, değindiği konular süper. Filmi çekilse tutar cinsinden, hatta Çağan Irmak bir el atsın derim. Birazda bana Ayşe Kulin okuyor gibi hissetmemi sağladı.

Yer yer kendi yaşamınızdan bir parçalar buluyorsunuz. Eğer 1970’ler kuşağına merakınız varsa, yaşanılan olaylar karşısında hüzne kapılıp, geçmişe gidiyorsunuz. Çoğu zamanda güldürebilen, tebessümü elden bırakmayan hikâyesi, sizi kitapla bütünleştiriyor.

Bir Türk kızının Şam’da gelin olana kadar verdiği mücadele, aşk, evlat hasreti, gurbet, daha ufacık iken yaşadığı zorluklar ve dramın bu kadar iyi anlatılışı tek solukta okuyacağınız türden olmuş. Sizde bir şans verin, okuyun derim.
Kalem Darbesi
  

8 yorum :

 1. Ayşe Kulinin kitaplarınıda çok beğenirim buda çok ilgimi çekti.Listeme ekliyorum.Bilgi için teşekkür ederiz

  YanıtlaSil
 2. Kültürler arası ilişkiler oldum olası ilgimi çekiyor zaten, merak ettim bu kitabı:)

  YanıtlaSil
 3. Seyyah Gül; rica ederim, memnun kalacağınızdan eminim.Keyifle okumalar...

  Özellikle Piruze'nin öğrenim hayatının bir kısmı İngiltere'de geçiyor Nesrin, eminim ilgini çok çekecektir.Tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
 4. Okumadım kitabı ama not alıyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Yasanmis hikayeleri okumayi severim.merak ediyordum bu kiabi. paylasim icin sagolun. listeme ekledim... mehtapinrengi.blogspot

  YanıtlaSil
 6. Bolat; keyifle okumalar şimdiden.

  Mehtap; şiddetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 7. Bak bu kitabı gönderebilrsin bana:)

  YanıtlaSil
 8. Sen iste yeter ki. :) Bir adrese bakar biliyorsun.

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.