24 Ağustos 2012 Cuma

2 Patrick Süskind - Koku

Patrick Süskind - Koku

Arka Kapak;
Patrick Süskind in, Almanya da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan Koku adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çoksatarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Olay, 18. yüzyıl Fransasında geçer; kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dâhi olan Grenouille, kendi kokusunun bulunmadığını, onun bulunduğu yerlerde insanların insan kokusunu alamadıklarını anladığı gün, dünyasını da yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına onun için sanki insanmış izlenimini verebilecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş toplum tekini, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dâhiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak bir Kafka da görülebilecek bir insanlık trajedisinin simgesidir.
Fotoğraf & Arka kapak: kitap adresi
 
İşte kurgunun hakkını veren yazar. Halen etkisindeyim desem, okuyanlar beni anlar. Sonunu asla kestiremeyeceğiniz bir kitaptır.

Dili oldukça akıcıydı. Yazarın kalemine bittim. Karakter konusunda o kadar isabetli giydirmiş ki, kendinizi kaptırmanız an meselesi. Kokulara karşı merakınız varsa veya olmadığını düşünüyorsanız bu kitaptan sonra o yetinizin nasıl arttığını fark edeceksiniz.

Aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmış. Henüz izleme fırsatım olmadığı için yorum yapamıyorum ama İmdb de iyi bir puana sahip. Buradan ulaşabilirsiniz.

Konunun farklılığından nefesinizi tutarak, bir solukta bitireceğinize eminim. Mutlaka alın, şiddetle tavsiye ederim.
Kalem Darbesi

2 yorum :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.