13 Temmuz 2012 Cuma

2 Şaşırmayın,Fedakârlığın Tomografisi Çekildi

İsviçreli bilim adamları bilgisayarlı tomografide, beynimizdeki gri alanın büyüklüğünün kişinin bencilliğini de gösterebileceğini buldu.

Bilim adamları 30 gönüllüye bir bilgisayar oyunu oynattı. Oyunda deneklerden bir miktar parayı kendileri ve kimliği belirsiz oyuncu arasında paylaştırmaları istendi ve bu sırada gönüllüler bilgisayarlı tomografiden geçirildi.

CÖMERTLİĞİN VEYA BENCİLLİĞİN SEBEBİ BİYOLOJİK OLABİLİR

Oyunda başkalarına karşı cömert davrananların beyninde sağ lobda bulunan temporoparyetal denilen bir bölgenin, cimri davrananlara göre daha fazla yer kapladığı görüldü. Zürih Üniversitesi'nde insan davranışları üzerine araştırmalar yaparn Profesör Ernst Fehr, bu araştırmanın fedakâr kişilik yapısı ve bunun biyolojik sebepleri üzerine yapılan ilk araştırma olduğunu söyledi.
Daha önceki araştırmalarda cömert insanların gelirlerine, eğitim seviyelerine bakılmıştı. İnsan davranışlarında ve sosyal ilişkilerde kilit tavırlardan bir tanesi olan "cömertlik ve fedakârlığın" biyolojik bir sebebi olabileceği ilk kez ortaya koyulmuş oldu.

2 yorum :

  1. Çok gerekli bir buluş yapmışlar!
    Mesela çok fedakar ve cömert olduğunu iddia eden, ama bugüne kadar bencilliklerinden başka bir şeylerini görmediğim insanlar tanıyorum. Onları böyle tomografiye sokalım, bakalım ne sonuç çıkacak:)

    YanıtlaSil
  2. Bencede.Doğru söze nedir?

    Haydi bir liste çıkartalım, sonuçlarını paylaşalım. :)

    YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.