26 Temmuz 2012 Perşembe

7 John Verdon - Aklından Bir Sayı Tut

John Verdon ~ Aklından Bir Sayı Tut

Arka kapak;
Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı." Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... Küçük zarfı aç."

"Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658."

Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap "Aklından Bir Sayı Tut" kolay kolay unutmayacağınız bir roman.

Fotoğraf ve Arka kapak: D&R
Adı gibi içeriğide farklı bir kitap. Polisiye bir kitap olup, ilk başta çok sıkılıyor oluyorsunuz ve durağan geçiyor. Eee hadi artık, gel sadete diyorsunuz ama öyle bir noktaya geliyor ki, işte o zaman elinizden bırakamıyorsunuz. Bir de işin içine akıl okuma sahnesi girince, bunu nasıl yaptığını öğrenmek için merak uyandırıyor.

  Akıcı bir dille yazılmış, hatta günümüz sinema ve kitap karakterlerine de yer yer değindiğini anlayacaksınız. Genelde bu tarz kitapların sonu benim için çok önemlidir. Kurgular o kadar yerinde olduğu için sonunu asla kestiremiyorsunuz.  Zira beni şaşırtan bir son olmuştur. Bence başta eşi ile konuşmaları ve bazı yerlerin çok fazla uzatılması, sonunu aceleye getirilmiş gibi olmuş. Yine de beklemediğim şekilde şaşırtıcı bitti. 

Çevirisini başarılı buldum. Farklı kurgularla, belirli bir yerden sonra hızlanıp, sürükleyici bir polisiye olmuş, tavsiye ederim.
Kalem Darbesi
 

7 yorum :

 1. Evet okudum gerçektende sürükleyiciydi yazarın 2 ci kitabı aynı karakter üzerine onuda almayı düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Ingiltere'de yasadigim icin turkce cevirisini ve orijinalini okuma firsatim oldu, ve ne yalan soyleyim turkce cevirsinden cok daha fazla keyif aldim. Cok basarili bir ceviri olmus gercekten

  YanıtlaSil
 3. Sensiz Harfler; orjinal dilde olanı okumadığım için bilmiyorum. Ama diğer kitabını da okumadıysanız tavsiye ederim. Hatta son romanı olan Şeytanı Uyandırma'yı okuyorum şuan. Oldukça keyifli, özlemişim diyebilirim. :)

  YanıtlaSil
 4. Öneriniz için teşekürler, Gozlerini Sımsıkı kapat'ı okuyorum şu an, biter bitmez Şeytanı Uyandırma'yı da okuyacağım.(Bitirdiğınız de yazınızı merakla bekliyorum :) )

  YanıtlaSil
 5. Sensiz Harfler; rica ederim ne demek. Ben de merak edenler için yazı girmek isterken, bitmesin diye biraz yavaşlatarak okuyorum. Ama son kitabı diğerlerine göre çok farklı geldi. Şimdilik bu kadar. :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Vay be süper bir kitap.. Bende okurum bir ara inşallah..

  YanıtlaSil
 7. Kesinlikle tavsiye ediyorum Udeh.Umarım okuma fırsatınız olur.

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.