9 Temmuz 2012 Pazartesi

2 İlk Dijital Çizgi Roman

Sadece akıllı telefonlar ve tabletler için yayın yapan Mavra Comics adında bir yayınevi kuruldu. Geçen yaz 12 kişilik oyuncu ekibiyle çekimleri yapılan ‘Kutup’ üçlemesinin ilk macerası ‘Myndos Geçidi’ geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Hazılanması ise Myndos Geçidi senaryosunu Nezir İçgören oluşturdu. Hikâyede, yarım bıraktığı arkeoloji doktorasını tamamlamak üzere Amerika’dan dönen Çiğdem, Bodrum Gümüşlük’teki Myndos antik kentindeki kazı kampına katılır. Çiğdem, kampta, okuldan eski arkadaşı Mehmet ve kendisi gibi doktora öğrencisi Erik ile beraber esrarengiz gelişmelerin içinde bulur. Bunun için Bodrum’da 7 gün süren fotoğraf çekimleri yapıldı. Fotoğrafları Efe Erdinç çekti ve Saner Gülsöken asistanlığını yaptı. 12 kişilik oyuncu ekibi canlandırmalar yaptı. Toplam 3 bin 500 kare fotoğraf arasından hikâyeye en uygun 800 kare seçildi. Daha sonra bu fotoğraflar, 4 kişilik post prodüksiyon ekibi tarafından bilgisayarla dijital illüstrasyon haline getirilerek, Myndos Geçidi tamamlandı. Serinin ikinci kitabı da eylül itibariyle indirilebilecek. 

Mavra Comics, ücretsiz bir uygulama. 4.99 TL ödeyerek, Mavra Comics’in ilk yayını Kutup Üçlemesi’nin ilk macerası Myndos Geçidi’ni indirebilirsiniz. Ama yayınlanan dosya sayısı arttıkça, ücretsiz indirme olanakları da sunulacak. Yayınlar çok dilli yapılıyor. Yani, yayınlanan bir çizgi roman senaryosu İngilizce olarak da indirilebilir. Bu niteliğiyle Mavra Comics, dünyanın her yerinden indirilip, başka ülkelerde yaşayan insanlar tarafından da okunabilecek eserler üretiyor. Artık klasik olarak anılan dünyaca ünlü çizgi romanların dijital ortamda yayınlanması çalışmaları da başlamış durumda.

Teknoloji çağının bu kadar ilerlemesiyle unuttuğumuz çizgi romanlar bu sayede her an her dakika yanımızda olabilecek.


2 yorum :

  1. ne güzelmiş paylaşımın için sağol.bende indiriyim telefonuma

    YanıtlaSil
  2. Rica ederim.Deneyimlerini de paylaşırsan mutlu olurum :)

    YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.