24 Temmuz 2012 Salı

8 Azra Erhat - Mavi Yolculuk

Azra Erhat  - Mavi Yolculuk
Arka Kapak;

‘Mavi yolcu olmak ne demektir, diye sorarsanız, bu bir bilinç işidir, derim. Bu bilinç, insana bir ayrıcalık, bir üstünlük duygusu verir, ama mavi yolcuyu çevresinden ayırmaz; tam tersine bir çeşit sağtöre aşılayarak, bu ülküyü başkalarına da benimsetme hevesini verir. Bir mavi yolcu için en büyük başarı, kendisi bir mavi yolculuk düzenleyebilmek ve arkadaşlarına bir mavi gezi serüveni yaşatmaktır.’
1950’li, 60’lı yıllarda, güney illerimizin cennet köşeleri yeni yeni keşfedilirken, bir grup Türk aydını, tarih, coğrafya, edebiyat coşkusu ile yurt gezilerine çıkmışlardı. Sabahattin Eyüboğlu, Halikarnas Balıkçısı gibi edebiyatımıza damgalarını vurmuş bu aydınlar, mavi yolculuk gezilerini, yaşadıkları kentlere döndüklerinde, sanatsal ve düşünsel üretime dönüştürmüşlerdi. Mavi Yolculuk, bu gezileri aksatmadan sürdüren Azra Erhat’ın unutulmaz kitaplarından biri. 

Fotoğraf & Arka kapak: Denizler Kitapevi


Kültür, tarih, turizm deyip damakta bıraktığı tattan burada bahsetmiştim. Mavi Anadolu şimdi yolculuğa dönüşüyor. Türkiye’yi 1960’lar da yaşamak istemez misiniz? Mavi Anadolu kitabında bir arkeolog olup yer altında yatanları incelerken, yolculuk kitabında tekneye binip kıyı kentleri geziyorsunuz.
Bence Türkiye’de bilinmesi gereken yerlere çok güzel değinmiş. Her iki kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

Kalem darbesi
 

8 yorum :

 1. Mavi Anadolu alınıpta okuma sırasını bekleyen kitaplarımdan.Listeye güncellesem iyi olacak:)

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle, biran önce güncelleyin listenizi :)

  YanıtlaSil
 3. Bu yazarı hiç duymamıştım:(
  Neyse zararın neresinden dönersek kardır, sayende duymuş tanımış oldum, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. Sayılıdır okuduğum Türk yazarlar ama Azra Erhat'ı şiddetle tavsiye ederim.Harika bir dili var, asla sıkmayan, akıcı bir şekilde kitap akıp gidiyor.Rica ederim :)

  YanıtlaSil
 5. Halikarnas Balıkçısıyla olan yazışmaları da güzeldir...

  YanıtlaSil
 6. Katılıyorum.Günümüzde Bodrum ünlülerin uğrak mekanı olup, Türkbükülerde vakit geçirirken, Halikarnas Balıkçısı'nın sadece eğlence yerinden ibaret olmadığını Azra Erhat çok güzel kaleme almış.

  YanıtlaSil
 7. Yorum nasıl gönderiliyor? :)

  YanıtlaSil

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.