24 Temmuz 2012 Salı

0 Azra Erhat - Mavi Anadolu

Azra Erhat ~ Mavi Anadolu
Arka Kapak;
Topraklarımızdan çıkan her taş bir kültür kıvılcımı saçabilir. Sorun onu değerlendirmekte, yaşayan bir insan davasının geniş yüzeyinde bir mozaik taşı gibi yerleştirmekte. Arkeoloji buluntuları yalnız bilginlerin açıp okudukları kitaplarda, dergilerde ilan edilmekle kalmasın, sonra da müzecilik politikasını hâlâ benimseyemediğimiz için seyircisiz kalan buz gibi müzelerimizde ölü birer taş gibi saklanmasın.

Mavi Anadolu, topraklarımızda yeşermiş her kültür bizimdir, anlayışıyla yola çıkan Anadolu hümanizmasının önde gelen aydınlarından Azra Erhat'ın tadına doyulmaz kitaplarından biri. Bu kitapta Erhat, Anadolu'dan gelip geçmiş uygarlıkları; sanatları, kentleri, insanları ve düşünsel yapıtlarıyla değerlendiriyor. Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Mavi Yolculuk'un devamı niteliğindeki bu yazılar, yurdumuzun eşsiz güzellikleri arasında duygusal ve sıcak bir geziye çıkarıyor okuyucusunu.
Fotoğraf & Arka kapak: Net Kitap
Azra Erhat’ı ilk Mitoloji Sözlüğü ile tanıdım. Kalemini bu denli iyi kullanan, okuyucuya sıkmadan akıcı yazıları sunması şüphesiz mezun olduğu bölümün (Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi - Filoloji) hakkını vermesinden kaynaklanıyor.
Mavi Anadolu, bir gezi kitabı olup Anadolu’da ortaya çıkan birçok uygarlık hakkında bizlere bilgiler sunuyor. Gerek sanatsal, gerek toprak altında yatan medeniyetler olsun merak edenler için biçilmiş bir kaftandır.
Kısaca kültürümüzün, tarihimizin turizmle birleşmesi öyle bir yerde kalıyor ki, ikincisi olsa da okusak kıvamında bir tat bırakıyor.

Kalem Darbesi
 

Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.