28 Haziran 2012 Perşembe

0 Eski İstanbul Fotoğrafları

Bağdat Caddesi

Bebek
Boğaz Sultanahmet
Sahil SultanahmetBeşiktaş İskelesi
 Heybeliada İskele civarı ve karşıda Büyükada
Ortaköy ve Kum İskelelerinin Olduğu Bölge


Galata Kulesi

Eski Tramvay


Maçka ve Boğaz

Pangaltı

Kız KulesiVe daha nicesi . . .
Bilen bilir eski İstanbul'u...
Osmanlı'nın eski devirlerinde şehir denilince akla, surun içindeki İstanbul geliyor. O dönemde surun içindeki bölümün dışındaki yerlere asla İstanbul demiyorlar.

Karşı denildiği zaman akla asla Kadıköy değil, Galata geliyor. Karşıya geçmek denildiği zaman Karaköy'den Galata'ya, Galata'dan Kuledibi'ne bir hat var. Taksim daha yok, bir de Üsküdar var.

Bunun dışında mevsimlik olarak kullanılan Adalar ve Boğaziçi'ndeki köyler var. Yani Boğaziçi, İstanbul sayılmıyor. 'İstanbul'a gideceğim' denildiği zaman surun içini kasteder ve ayırır. Kadıköy'deki birisi 'Bugün İstanbul'a gideceğim', Taksim'deki birisi 'Bugün İstanbul'a ineceğim' der.


İSTANBUL'UN İSİMLERİ VE İSLAMBOL

Osmanlı İmparatorluğu, 1004 yıl “Byzantion”, 1116 yıl da “Konstantinopolis” olarak adlandırılan şehri fethettikten sonra isminin ne olacağı konusunda tartışmaya girmedi.

Osmanlı döneminde “Konstantiniyye”, “Stanpolis”, “Dersaadet”, “Asitane”, “Darülhilafe” ve “Makarrı Saltanat” olarak da adlandırılan şehrin adı Cumhuriyet'in ilanından sonra “İstanbul” olarak kabul edildi.

Osmanlı padişahlarının asla isim üzerine takılıp kalmadığını vurgulayan Dursun, “Bunun bir istisnası var. Sultan 3. Mustafa hattı hümayunlarında özellikle 'İslam şehri' anlamına gelen İslambol'u kullanıyor” dedi.

Hiç yorum yok :

Bu sitede kullanılan tüm fikir,içerik ve fotoğrafların izinsiz kullanılması 5486 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre suç sayılmaktadır.